8metai.png
baneris_kaire.jpg
baneris_desine.jpg
Trečiadienis, 2014 Liepos 23
Nakvišų aliejus Spausdinti E-mail
2008 08 31
oil_bottlesNakviša yra Šiaurės Amerikos augalas. Senovės indėnai tikėjo, kad šio augalo šaknų gėrimas suteikia antgamtinių jėgų, padeda nugalėti kovojant su laukiniais žvėrimis. Į Europą nakvišos buvo atvežtos XII amžiuje. Tuomet nakviša europiečiams atrodė stebuklingas augalas. Pasak tų laikų vokiško posakio, „svaras nakvišų šaknų suteikia daugiau stiprybės nei centneris jautienos“.
XVIII amžiuje kinai įrodė, jog nakvišos – ne tik energiją teikiantis augalas. Iš nakvišų sėklų jie pradėjo spausti aliejų ir jį naudojo žaizdoms gydyti. Vėliau buvo pastebėta, kad žmonės, valgydami nakvišų sėklas, geriau jaučiasi, greičiau pasveiksta po virškinamojo trakto ligų.

Visi žinome, kad sklandžiai žmogaus organizmui funkcionuoti reikalingi baltymai, riebalai, angliavandeniai, vitaminai, mineralinės ir kitos medžiagos, kurių žmogus gauna su maistu. Apie vitaminus, mineralus ir jų naudą kalbame dažnai, tačiau pamirštame ypač svarbias polinesočiąsias riebalų rūgštis.

evening primrose.jpgNakvišų aliejaus savybės

Šalto presavimo būdu apdorojus nakvišų sėklas, gaunamas aliejus, kuriame yra ypatingų riebalų rūgščių. Šios riebalų rūgštys yra arachidono rūgšties pirmtakai. Iš jos organizme gaminasi biologiškai veiklios medžiagos – prostaglandinai.
Prostaglandinai – tai medžiagos, panašios į hormonus. Žmogaus organizmas jas sintetina ir tam būtina gama-linoleno rūgštis. Trūkstant prostaglandinų organizme, atsiranda ateroskleroziniai pokyčiai.
Be kitų organizmui naudingų medžiagų, nakvišų aliejuje yra ir vitamino E, žinomo kaip „odos ir kraujagyslių elastingumo vitamino“, turinčio stiprų antioksidantinį poveikį, t. y. jis neutralizuoja toksinius fiziologinių procesų organizme metu susidarančius laisvuosius radikalus.

Nakvišų aliejus ypač reikalingas moterims

Pastebėta, kad nakvišų aliejus ypač reikalingas moterims, nes sumažina priešmenstruacinio sindromo (PMS) simptomus (dažną nuotaikų kaitą, galvos skausmą, padidėjusi apetitą, skysčių kaupimąsi organizme) bei skausmą menstruacijų metu. Šis preparatas turi medžiagų, padedančių išlaikyti sveikus plaukus, odą ir nagus, todėl tinkamas vartoti jaunatviniams spuogams, odos įtrūkimams gydyti.
Nakvišų aliejus reguliuoja hormonų veiklą ir kraujospūdį, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, taigi ir širdies infarkto bei aterosklerozės riziką. Jis stiprina organizmo atsparumą infekcinėms ligoms, gerina kepenų ląstelių regeneraciją, neutralizuoja toksinį alkoholio poveikį, mažina vėžinių susirgimų, aterosklerozės, širdies, odos ir endokrininių ligų riziką.