8metai.png
baneris_kaire.jpg
baneris_desine.jpg
Penktadienis, 2014 Liepos 25
Sibiro kedras Spausdinti E-mail
2008 08 31
cedar_cedarbloomSibiro kedras – pušinių šeimos medis (lot. Pinus sibirica), dažnai vadinamas medžiu vaistininku. Jo naudingas savybes žmonės nuo seno naudoja gydomiesiems tikslams. Kedrų pasaulis – tai kerų ir mįslių pasaulis. Ir kedro riešutus, ir sakus, ir spyglius galima galima paversti stebuklingomis priemonėmis.

Kedras minimas Senajame Testamente, Pranašo Mozės knygoje, kaip unikalus medis, turintis gydomųjų savybių. Padavimas byloja, kad išminčius karalius Saliamonas už kedrus šventyklai statyti karaliui Heronui atidavė 20 miestų.

Rusų rašytojas V. Megre savo knygoje „Anastasija“ aprašo unikaliuosius Sibiro skambančiuosius kedrus, kurie priima ir sukaupia savyje teigiamą energiją, siunčiamą į Žemę iš kosmoso. Papuošalai, talismanai, dailės dirbiniai, baldai, pagaminti iš tokio kedro, teigiamai veikia žmogaus organizmą, apsaugo žmogaus būstą nuo neigiamo aplinkos poveikio, teigia knygos autorius.

Oras kedrynuose praktiškai sterilus – 200-300 bakterijų ląstelių viename kubiniame metre. Palyginkime: operacinėse leidžiama norma 50-1000 b.l./m3. Kedrų želdiniai, išskirdami fitoncidus, išvalo orą, naikina ligas sukeliančius mikroorganizmus, suteikia orui gydomųjų savybių.

Dar 1792 m. akademikas P.S.Palas rašė, kas vaisiai efektyviai atstato vyrišką jėgą, grąžina žmogui jaunystę, padidina organizmo atsparumą, padeda priešintis daugeliui ligų.

Seniai žinoma, kad kedro riešutai (netgi jų išspaudos) yra maistingesni už duoną, daržoves ir kitus produktus. Jeigu žmogus kasdien suvalgytų 20-40 kedro riešutų branduolių, jis galėtų padidinti organizmo atsaprumą daugeliui ligų, pailginti gyvenimo trukmę ir jaunystę.


Mokslininkai nustatė, kad kedro riešutuose yra įvairių medžiagų, pakeliančių darbingumą, gerinančių kraujo sudėtį, padedančių išvengti tuberkuliozės, mažakraujystės. Sibiro tautos kedro riešutais ir aliejumi gydo virškinimo organų ligas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos erozijas bei opas. Kedro riešutų branduolių nespirituoto vyno užpilas valo kraują. Sibiro žinuoniai pataria užpilu su medumi gydyti akmenligę.

Sibiro tautos nuo seno iš kedro branduolių spausdavo aliejų, kuris buvo ir tebėra vartojamas liaudies medicinoje ir laikomas biologiškai unikaliu produktu. Jis visais parametrais pranoksta geriausių rūšių augalinius aliejus gaunamus iš kitų produktų. Kedro riešutų aliejus lengvai virškinamas, labai maistingas, pasižymi gydomosiomis savybėmis, jame daug vitaminų ir mineralinių elementų. Kedro aliejus gaunamas šaltuoju (ne daugiau kaip 600 C) spaudimo būdu iš maistinių kedro riešutų branduolių.

Kedro riešutų aliejus - ypatingas, jame daug neprisotintųjų riebiųjų rūgščių (daugiausia linolininės), todėl rekomenduojamas gydyti aterosklerozę, širdies išeminę ligą bei hipertoninę ligą. Tiegiamai veikia širdies ir kvėpavimo organų darbą.

Kedro aliejumi gydomi odos susirgimai, silpni plaukai ir nagai. Jį patartina vartoti esant nepalankioms klimato ir ekologinėmis sąlygomis, taip pat žmonėms, dirbantiems įtemptą ir daug energijos reikalaujantį darbą. Ypač rekomenduojama reguliariai vartoti kedro riešutus ir aliejų vaikams, nes įeinantys į jų sudėtį elementai skatina normalų augančio organizmo vystymąsi.


coneKai kurie vitaminai įeinantys į kedro aliejų:

B1 (tiaminas). Reguliuoja angliavandenių apykaitos produktų oksidaciją, dalyvauja amino rūgščių apykaitoje, riebiųjų rūgščių susidaryme, teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių, virškinimo, endokrininę, centrinę ir periferinę nervų sistemas.

B2 (riboflavinas). Padeda organizmui baltymus, riebalus ir angliavandenius paversti energija. Būtinas organizmo audinių susidarymui ir palaikymui. Gerina regėjimą, teigiamai veikia nervų sistemą, odą ir gleivinę, kepenų veiklą, kraujo gamybą.

B3 (PP arba niacinas). Svarbus riebalų sintezei, baltymų apykaitai ir maisto virtimui energija. Reguliuoja nervinę veiklą, širdies ir kraujagyslių sistemą, virškinimo organų funkcijas, cholesterino apykaitą ir kraujo gamybą.

E (tokoferolis). Veikia lytinių ir kitų endokrininių liaukų funkcijas, stimuliuoja raumenų veiklą, dalyvauja baltymų ir angliavandenių apykaitoje.

Padeda įsisavinti riebalus, vitaminus A ir D, saugo ląstelių membranas nuo pažeidimų.