8metai.png
baneris_kaire.jpg
baneris_desine.jpg
Penktadienis, 2014 Rugpjūčio 22
Naujienos

Rezultatai 11 - 20 iš 497

vs_ciobrelis1.gifBotaninis augalo pavadinimas: Paprastasis čiobrelis – Thymus serpyllum L.

Šeima: Lūpažiedžiai (Notreliniai) – Labiatae Juss. (Lamiaceae Lindl.)

Liaudiški pavadinimai: čebrelis, čebriukas, čepronėlis, čiobreliai, čiumbrelis, čiobras, čambrukai, čebras, dievaitis, maironas, puronėlis, šilažolė, timijonas, timkus, timkužis.

Aprašymas. Paprastasis čiobrelis – 10-15 cm aukščio, iki 30 cm ilgio, daugiametis, aromatingas, labai šakotas puskrūmis. Pagrindinis stiebas gulsčias, sumedėjęs, bet kurioje vietoje įsišaknijantis. Žiedinės šakelės stačios, apskritos, plaukuotos. Lapai elipsiški, trumpakočiai, į apačią užsirietusiais kraštais, smulkūs, pailgi, juose daug per padidinamąjį stiklą matomų duobučių, kuriose yra liaukelės su eteriniu aliejumi. Žiedai sukrauti lapų pažastyse, galvutės pavidalo žiedynuose. Čiobreliai įprastai žydi birželio-rugpjūčio mėnesiais. Vaisius – tamsiai rudas riešutėlis.

cedar_cedarbloomSibiro kedras – pušinių šeimos medis (lot. Pinus sibirica), dažnai vadinamas medžiu vaistininku. Jo naudingas savybes žmonės nuo seno naudoja gydomiesiems tikslams. Kedrų pasaulis – tai kerų ir mįslių pasaulis. Ir kedro riešutus, ir sakus, ir spyglius galima galima paversti stebuklingomis priemonėmis.

Kedras minimas Senajame Testamente, Pranašo Mozės knygoje, kaip unikalus medis, turintis gydomųjų savybių. Padavimas byloja, kad išminčius karalius Saliamonas už kedrus šventyklai statyti karaliui Heronui atidavė 20 miestų.

Rusų rašytojas V. Megre savo knygoje „Anastasija“ aprašo unikaliuosius Sibiro skambančiuosius kedrus, kurie priima ir sukaupia savyje teigiamą energiją, siunčiamą į Žemę iš kosmoso. Papuošalai, talismanai, dailės dirbiniai, baldai, pagaminti iš tokio kedro, teigiamai veikia žmogaus organizmą, apsaugo žmogaus būstą nuo neigiamo aplinkos poveikio, teigia knygos autorius.

Oras kedrynuose praktiškai sterilus – 200-300 bakterijų ląstelių viename kubiniame metre. Palyginkime: operacinėse leidžiama norma 50-1000 b.l./m3. Kedrų želdiniai, išskirdami fitoncidus, išvalo orą, naikina ligas sukeliančius mikroorganizmus, suteikia orui gydomųjų savybių.

Dar 1792 m. akademikas P.S.Palas rašė, kas vaisiai efektyviai atstato vyrišką jėgą, grąžina žmogui jaunystę, padidina organizmo atsparumą, padeda priešintis daugeliui ligų.

Seniai žinoma, kad kedro riešutai (netgi jų išspaudos) yra maistingesni už duoną, daržoves ir kitus produktus. Jeigu žmogus kasdien suvalgytų 20-40 kedro riešutų branduolių, jis galėtų padidinti organizmo atsaprumą daugeliui ligų, pailginti gyvenimo trukmę ir jaunystę.


Mokslininkai nustatė, kad kedro riešutuose yra įvairių medžiagų, pakeliančių darbingumą, gerinančių kraujo sudėtį, padedančių išvengti tuberkuliozės, mažakraujystės. Sibiro tautos kedro riešutais ir aliejumi gydo virškinimo organų ligas, skrandžio ir dvylikapirštės žarnos erozijas bei opas. Kedro riešutų branduolių nespirituoto vyno užpilas valo kraują. Sibiro žinuoniai pataria užpilu su medumi gydyti akmenligę.

Sibiro tautos nuo seno iš kedro branduolių spausdavo aliejų, kuris buvo ir tebėra vartojamas liaudies medicinoje ir laikomas biologiškai unikaliu produktu. Jis visais parametrais pranoksta geriausių rūšių augalinius aliejus gaunamus iš kitų produktų. Kedro riešutų aliejus lengvai virškinamas, labai maistingas, pasižymi gydomosiomis savybėmis, jame daug vitaminų ir mineralinių elementų. Kedro aliejus gaunamas šaltuoju (ne daugiau kaip 600 C) spaudimo būdu iš maistinių kedro riešutų branduolių.

Kedro riešutų aliejus - ypatingas, jame daug neprisotintųjų riebiųjų rūgščių (daugiausia linolininės), todėl rekomenduojamas gydyti aterosklerozę, širdies išeminę ligą bei hipertoninę ligą. Tiegiamai veikia širdies ir kvėpavimo organų darbą.

Kedro aliejumi gydomi odos susirgimai, silpni plaukai ir nagai. Jį patartina vartoti esant nepalankioms klimato ir ekologinėmis sąlygomis, taip pat žmonėms, dirbantiems įtemptą ir daug energijos reikalaujantį darbą. Ypač rekomenduojama reguliariai vartoti kedro riešutus ir aliejų vaikams, nes įeinantys į jų sudėtį elementai skatina normalų augančio organizmo vystymąsi.


coneKai kurie vitaminai įeinantys į kedro aliejų:

B1 (tiaminas). Reguliuoja angliavandenių apykaitos produktų oksidaciją, dalyvauja amino rūgščių apykaitoje, riebiųjų rūgščių susidaryme, teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių, virškinimo, endokrininę, centrinę ir periferinę nervų sistemas.

B2 (riboflavinas). Padeda organizmui baltymus, riebalus ir angliavandenius paversti energija. Būtinas organizmo audinių susidarymui ir palaikymui. Gerina regėjimą, teigiamai veikia nervų sistemą, odą ir gleivinę, kepenų veiklą, kraujo gamybą.

B3 (PP arba niacinas). Svarbus riebalų sintezei, baltymų apykaitai ir maisto virtimui energija. Reguliuoja nervinę veiklą, širdies ir kraujagyslių sistemą, virškinimo organų funkcijas, cholesterino apykaitą ir kraujo gamybą.

E (tokoferolis). Veikia lytinių ir kitų endokrininių liaukų funkcijas, stimuliuoja raumenų veiklą, dalyvauja baltymų ir angliavandenių apykaitoje.

Padeda įsisavinti riebalus, vitaminus A ir D, saugo ląstelių membranas nuo pažeidimų.

Kitoks moters gyvenimo etapas

mot2Menopauzė nėra liga, dėl kurios jūs turėtumėte būti gydoma tradicine pakaitine hormonų terapija (PHT). Tai normalus moters hormoninės raidos etapas, kai baigiasi menstruacijų ciklai. Dažniausiai tai atsitinka laikotarpyje nuo 45 – 55 metų amžiaus, nors gali būti ir 10 metų anksčiau arba vėliau.

Dažniausiai galima išskirti trys menopauzės etapus. Pirmiausia pradeda keistis kraujavimo pobūdis (kraujavimas sustiprėja arba susilpnėja), bet mėnesinės dar yra reguliarios. Kartais tai vadinama laikotarpiu prieš menopauzę. Gali pradėti mušti karštis. Paskui ateina metas, kai kiaušidžių funkcija nusilpsta tiek, kad mėnesinės tampa nereguliarios ir galiausiai nutrūksta. Paskutinis - laikotarpis po menopauzės – etapas pradedamas skaičiuoti tada, kai praeina 12 mėnesių nuo paskutinių mėnesinių. Šiuo laikotarpiu atsiranda vis ryškesni senėjimo simptomai, kuriuos lemia labai sumažėjęs estrogenų ir progesteronų lygis. Atsiranda daugiau raukšlių, gali pradėti augti  plaukai ant veido, išslinkti smilkinių plaukai. Raumenys netenka stiprumo ir tonuso, muša karštis, vargina nemiga. Kartais skauda sąnarius, pasidaro trapesni kaulai, padidėja osteoporozės rizika.
Dėl hormoninių pasikeitimų plonėja ir sausėja makšties audiniai (jie blogiau aprūpinami krauju), atsiranda palankios sąlygos uždegimams ir infekcijoms. Moterys kartais pradeda vengti lytinių santykių. Beje, visai be reikalo, nes reguliarūs lytiniai santykiai gerina makšties audinių kraujotaką.
Sumažėjus estrogenų gamybai, silpsta šlapimo pūslės raumenų tonusas, dėl to gali išsivystyti dalinis šlapimo nelaikymas, kai kosint, čiaudint, juokiantis ar mankštinantis netikėtai išteka šiek tiek šlapimo.
Atsiranda ir emocinių sutrikimų, ypač staigių nuotaikos svyravimų, kai moteris vieną minutę džiūgauja, o kitą jau yra apimta didžiausios nevilties.
Tačiau visų šių simptomų galima išvengti. Reikia tik valgyti tinkamą maistą, mankštintis, vartoti tinkamus papildus ir natūralius hormonų pakaitalus.
Sveikatos sutrikimų gali atsirasti ne tik dėl estrogenų stokos, bet ir dėl jų vyravimo (sutrikus normaliai pusiausvyrai tarp estrogenų ir progesterono). Ši pusiausvyra gali sutrikti, kai gaminasi per mažai progesterono (pvz. kai  neįvyksta ovuliacija) arba per daug estrogenų, pavyzdžiui, kai organizmas yra nuolatos veikiamas herbicidų, pesticidų ir plastiko, kuriuose yra vadinamųjų ksenoestrogenų, t.y. organizmą panašiai kaip estrogenai veikiančių medžiagų. Šie chemikalai kaupiasi riebiuose kūno audiniuose ir labai padidina vėžio riziką.
Kai estrogenai vyrauja, gali susilaikyti audiniuose skysčiai, sutrikti mėnesinės. Šiais laikais mus supa daugybė hormonų pusiausvyrą galinčių sutrikdyti chemikalų, dėl to mažėja spermatozoidų skaičius vyrų spermoje, gyvūnai ir žuvys keičia lytį ir žmonėms taip pat būdingos seksualinės mutacijos.
Vienas tradicinės pakaitinės hormonų terapijos minusų yra tas, kad vietoj progesterono naudojamos sintetinės į hormonus panašios medžiagos – progestinai (dirbtiniai hormonai). Jų galimas pašalinis poveikis – irzlumas, kepenų veiklos sutrikimai, kraujavimai iš makšties, kraujo krešulių susidarymas – vargu ar atsveria teigiamą estrogenų (jie, beje, skiriami daug didesnėmis dozėmis negu gydant natūralia PHT) poveikį širdžiai. Todėl geriau rinktis natūralią PHT.

Vengtini maisto produktai:

 • Tipiški vakariečių mėgstami valgiai (balta duona, riebūs pieno produktai, mėsa). Tai apskritai nesveikas maistas, juolab menopauzės laikotarpiu (nuo jo labiau gali mušti karštis).
 • Pesticidais ir herbicidais užteršti produktai. Juose yra estrogeno veikimą imituojančių medžiagų – ksenoestrogenų.
 • Intensyviai užaugintų gyvulių ir paukščių mėsa. Turi antibiotikų ir hormonų liekanų. Todėl rekomenduojama tik ekologiška mėsa.
 • Plastikiniuose induose laikomi produktai. Niekada nešildykite šių produktų kartu su pakuote, kad ksenoestrogenai iš pakuotės nepereitų į maistą.
 • Kofeinas, cukrus, šokoladas, alkoholis. Visi jie veikia kaip stimuliuojamosios medžiagos ir gali sukelti cukraus lygio kraujyje nukrypimus nuo normos.
 • Venkite labai karštų gėrimų ir pernelyg aštrių ir karštų valgių.

mot1Rekomenduojami maisto produktai:

 • Ekologiški vaisiai ir daržovės.
 • Fermentuoti sojų produktai. Vieni geriausių menopauzės simptomus švelninančių produktų. Sojose gausu izoflavonų (fitoestrogenų), kurie organizmą veikia panašiai kaip estrogenai ir užblokuoja žalingą estrogenų ir ksenoestrogenų poveikį.
 • Sojų pienas ir sūris, ryžiai, migdolų pienas.
 • Lęšiai, liucernos, pankoliai, pupelės, saulėgrąžų, moliūgų ir sezamų sėklos, braziliški ir graikiniai riešutai, sėmenys. Turi izoflavonų, o sėklos ir jų nerafinuoti aliejai – organizmui gyvybiškai svarbių riebalų, kurie mažina ne tik sąnarių skausmus ir išeminės širdies ligos riziką, bet ir makšties audinių sausumą.
 • Kopūstai (gūžiniai, lapiniai, žiediniai, Briuselio, šparaginiai), garstyčios, kaliaropės, griežčiai. Reguliuoja hormonų pusiausvyrą, taigi mažina riziką susirgti šios pusiausvyros sutrikimų sukeliamomis vėžio rūšimis (krūties vėžiu, gimdos kaklelio vėžiu).
 • Braziliški riešutai ir sezamų sėklos. Geresnis kalcio šaltinis negu karvės pienas.
 • Neriebus jogurtas su gyvomis bakterijomis. Padeda atkurti sveiką žarnyno mikroflorą. Tada geriau pasisavinamos maistingosios medžiagos.
 • Vitaminas B12. Jo yra riebioje žuvyje, kiaušiniuose, mėsoje. Mažina dirglumą, vidurių pūtimą, galvos skausmus ir kitokius menopauzės simptomus.
 • Kalis ir pantoteno rūgštis (vitaminas B5). Gerina antinksčių veiklą. Geri šių medžiagų šaltiniai – mažai apdoroti grūdai (rudieji ryžiai, burnočiai, miežiai, bolivinių balandų sėklos), žuvis (lašiša), pomidorai, šparaginiai, žiediniai kopūstai, avokadai, džiovinti abrikosai, bananai, melionai, apelsinai.
 • Džiovinti jūros dumbliai. Turi daug jodo ir kalcio.
 • Kviečių gemalai, kiaušiniai, lapinės daržovės, galvijų ir vištų kepenys, sausos mielės ir raudonieji burokėliai (virti). Turi daug folio rūgšties, kuri menopauzės metu ypač reikalinga (padeda apsaugoti kaulus).
 • Česnakas. Reguliuoja cholesterolio lygį.
 • Šaltinio vanduo. Reguliuoja kūno temperatūrą.
 • Valerijonų ir kryžiažiedžių arbatos. Rekomenduojamos sutrikus miegui.

Rekomenduojami maisto papildai:

 • Sojų izoflavonoidų turintys maisto papildai.
 • Multivitaminai (mineralai), skirti moterims, kurių sudėtyje yra boro, vitamino K, seleno, folio rūgšties, vitaminų D ir E, kalcio ir magnio. Šios medžiagos ypač reikalingos moterims menopauzės metu.
 • Vitaminas E. Jį vartojant mažiau muša karštis. Dozė – 400 TV per dieną. Jei vargina makšties audinių sausumas, rekomenduojama nakčiai įdėti į makštį po vieną vitamino E kapsulę (tai daryti 6 savaites).
 • Vitaminas K. Mažina pagausėjusį prieš menopauzę kraujavimą, padeda išsaugoti mineralus (kalcį) kauluose ir saugo nuo jų kaupimosi arterijose.
 • B grupės vitaminų kompleksas. Mažina psichinę įtampą, depresiją, nuotaikos sutrikimus, yra reikalingas energijos gamybai.
 • Maisto papildai savo sudėtyje turintys blakėžudės. Karščio antplūdžiams ir kitiems menopauzės simptomams sušvelninti.

mot3Naudingi patarimai:

 • Jei stipriai kraujuojate, pasitikrinkite pas ginekologą.
 • Reguliariai mankštinkitės. Tai ne tik padeda padidinti DHEA – vieno svarbiausių senėjimą lėtinančių hormonų – lygį, bet ir mažina stresą (stresas sustiprina menopauzės simptomus ir hormonų sutrikimus), saugo nuo nutukimo ir kaulų retėjimo. Reguliariai menopauzės periodu besimankštinančios moterys optimistiškiau žiūri į gyvenimą, jas mažiau muša karštis.
 • Medituokite arba darykite jogos pratimus.
 • Kai maudotės vonioje, pilkyte ramunėlių, snapučių ir jazminų aliejų. Tada geriau atsipalaiduosite.
 • Jei naktimis labai prakaituojate, dėvėkite medvilninius trikotažinius naktinius marškinius. Patalinė turi būti medvilninė, o kambarys – vėsus.
 • Jei jus vargina makšties sausumas, apsiplaudamos nevartokite dezodoruojamojo muilo arba kvapiųjų priemonių.

Medžiaga parengta pagal Lietuvos ir užsienio spaudą

 

2006 m. rugsėjis

grapeNorėdamos palyginti save su gražiausia pasaulyje Ledo karaliene, turi žinoti, kaip atrodai pati.

Sakoma, kad grožis atsiskleidžia iš vidaus. Mokslininkams pavyko įrodyti, kad šis teiginys iš tiesų yra teisingas. Dėl grožio džiūgaujame, dėl jo kremtamės, dėl jo esame pasiryžusios daug ką padaryti.

Naudojant kremą ar kitas kosmetines priemones pasirūpinama tik paviršiniu odos sluoksniu, bet to neužtenka, nes tikrasis grožis ateina iš vidaus...

Jei oda, plaukai, nagai negauna pakankamai maistingųjų medžiagų iš vidaus, per kraujotakos sistemą, sunku tikėtis puikios išvaizdos.

Stangri, aksominė oda – ne tik bet kurio amžiaus žmogaus svajonė, bet ir ženklas, kad jūsų organizmas sveikas. Daugelis vidaus organų ligų paprasčiausiai „įrašytos“ veide, todėl dažniau žvilgčiokite į veidrodį. Oda ne tik didžiausias mūsų organas. Ji parodo daug aiškiau nei bet kas kitas, kiek esame sveiki ir kaip greitai senstame.

Odos grožis - daugybės elementų visuma. Kurių svarbiausi – tinkamos odos priežiūros priemonės ir, be abejo, vitaminai.


tortas2Vengtini maisto produktai:

 • Cukrus. Kuo daugiau jo valgome, tuo daugiau susidaro vadinamųjų skersinių ryšių, kurie sendina odą taip pat sparčiai kaip ir cigarečių dūmai, alkoholis ir saulės spinduliai. Taigi jeigu norite ilgiau išsaugoti gražią odą, kuo mažiau valgykite saldumynų.
 • Rafinuoti „baltieji produktai“: balta duona, pyagas ir makaronai iš baltų miltų, baltieji ryžiai ir pan. Jie visi spartina senėjimo procesus.
 • Neekologiški maisto produktai. Turi pesticidų ir mažiau, palyginti su ekologiškais, vitaminų ir mineralų.
 • Druska. Kai jos daug vartojame, organizmo, taigi ir odos, audiniai netenka daugiau vandens. Patiekalus sūdykite tik tada, kai jie jau lėkštėje, venkite parduotuvėse parduodamų gatavų produktų (paprastai juose daug druskos).
 • Įkaitintuose riebaluose arba ant žarijų kepti valgiai, rūkyti produktai. Juos valgant atsiranda daug laisvųjų radikalų, kurie spartina odos senėjimą.
 • Sotieji gyvulinės kilmės riebalai, masiškai gaminamas aliejus ir margarinas, kuriuose daug hidrintų ir trans (nesočiųjų) riebalų. Apsunkina kepenų veiklą, dėl to toksiškos medžiagos gali būti išmetamos į odą.
 • Alkoholis ir kofeinas. Juos vartojant organizmo audiniai netenka daug vandens.
 • Skausmą malšinantys vaistai. Nuo jų oda praranda skaistumą.


Rekomenduojami maisto produktai:

 • Švieži, ekologiški, vietoje užauginti vaisiai ir daržovės. Turi daugiau vitaminų ir mineralų negu atvežti iš tolimų regionų ir neekologiški.
 • Gyvybiškai svarbūs riebalai. Jų reikia, kad oda ilgiau išliktų jauna - gražaus atspalvio, stangri, neišdžiūvusi, kad mažiau idegtų saulėje. Valgykite daug riebios žuvies, avokadų, nevirtų nesūdytų riešutų, sėklų ir alyvuogių aliejaus.
 • Visi daug vitamino A ir natūralaus karotino turintys produkati. Maitina odą iš vidaus. Valgykite daug ekologiškų morkų, špinatų, šparaginių kopūstų ir kitų lapinių daržovių, moliūgų, saldžiųjų bulvių, abrikosų, pomidorų.
 • Obuoliai. Turi daug pektino ir vitamino C, kurie valo kepenis, taip pat ir odą.
 • Bananai. Turi kalio, vitamino A ir C, geležies, kalcio, cinko, folio rūgšties.
 • Figos, yapč nevirtos. Turi kalcio, geležies, magnio, padeda nuo vidurių užkietėjimo, paprastai, neigiamai veikiančio odos būklę.
 • Šviežia žuvis, vištiena. Tai labai geri baltymai (odai jie reikalingi). Kiti geri baltymų šaltiniai – sojų produktai, pupelės, riešutai, sėklos, lęšiai.
 • Išrūgos. Kasdien įsipilkite jų į sutrintą vaisių tyrę. Su jomis organizmas gaus vertingų baltymų, paspartės naujų audinių susidarymas.
 • Daug flavonoidų turintys produktai: greipfrutai, citrinos, mėlynės, vyšnios, braškės, raudonieji burokėliai. Stiprina odos kapiliarus.
 • Šviežios citrinų sultys su šiltu vandeniu. Jų gerkite prieš kiekvienus pusryčius. Pagerės kepenų veikla, geriau pasišalins toksiškos medžiagos ir oda bus švaresnė.
 • B grupės vitaminų turintys produktai. Avižos ir kitos grūdinės kultūros. Ypač rekomenduotini pastebėjus odos įtrūkimų.
 • Silicio oksidas. Labai reikalingas odai, kolageno gamybai. Jo gauname valgydami mažai perdirbtas avižas, soras ir kitus grūdus, svogūnus, raudonuosius burokėlius, bulves.
 • Jodo turintys produktai. Kai skydliaukė nėra pakankamai aktyvi ir organizmui trūksta jodo, oda išsausėja. Tuomet reikėtų valgyti daugiau jūros produktų, ypač dumblių.

 

Vitaminai, kurie saugo odos grožį iš vidaus ir iš išorės:

 • Vitaminas A skatina viršutinio odos sluoksnio ląstelių dalijimąsi ir tokiu būdu greičiau atsinaujina pasenę odos sluoksniai. Be to, jis atitolina senėjimo procesus, raukšlių atsiradimą. Vitaminas A minkština odą ir stipriai veikia prieš odos ragėjimą. Grynas vitaminas A ant kosmetikos pakuočių dažnai rašomas retinolio pavadinimu.
 • Vitaminas E kaip ir vitaminas A yra antioksidantas: apsaugo ląsteles – tame tarpe ir odos ląsteles – nuo laisvųjų radikalų žalingo poveikio, kuris pagreitina senėjimo procesą. Jis taip pat vertinamas dėl gebėjimo sulaikyti drėgmę. Gilesniuose odos sluoksniuose jis skatina fermentų veiklą ir tuo pačiu medžiagų apykaitą. Vitaminas E saugo nuo odos pažeidimų, todėl jo dedama į daugelio priemonių nuo saulės sudėtį.
 • Vitaminas C - trečiasis vitaminas antioksidantas. Taip pat saugo nuo laisvųjų radikalų – agresyvių molekulių grupių, kurios greitina senėjimo procesus. Skatina odos kraujotaką. Be to, jis labai svarbus kolageno sintezei. O kolagenas atsakingas už audinių standumą. Vitaminas C gerina mikroproteinų ir audinių kolageno sintezę.
 • Pantoteno rūgštis (vitaminas PP) skatina odos medžiagų apykaitą ir rūpinasi, kad odos ląstelės būtų optimaliai aprūpintos maisto medžiagomis. Be to, ji gali sulaikyti vandenį.
 • Biotinas (vitaminas H) dalyvauja odos, plaukų ir nagų medžiagų apykaitoje. Jis padeda gamintis keratinui – medžiagai, kuri suteikia odai, plaukams ir nagams formą ir tvirtumą.
 • Vitaminas B5 tirpsta vandenyje ir gelbsti organizmo audiniams augant. Be to, jis odoje sulaiko vandenį. Jo pirmtakas, provitaminas B5, veikia sudirgintą odą raminančiai. Jis ramina odos paraudimus, greitina nudegimų gijimą.
 • Kofermentas Q10 yra į vitaminus panašus kofermentas. Jis teikia energiją ląstelių atsinaujinimo procesui. Gaminamas paties organizmo, tačiau nuo 30 metų jo gamyba be perstojo mažėja.
 • Cinkas skatina odos regeneraciją ir gijimą.
 • Selenas padeda išsaugoti audinių elastingumą.
 • Vitaminas H veiksmingas antioksidantas. Spirulinos turi daug beta karotino ir gyvybiškai svarbių riebalų (gama linoleno rūgšties), vitaminų ir mineralų.
 • Silicio oksidas, kai jo trūksta, oda greičiau netenka vandens, išsausėja. Plaukai ir nagai pasidaro trapūs.


Teigiama, kad akys - sielos veidrodis, tačiau plaukai taip pat daug pasako apie žmogų.

Plaukai yra savotiškos energijos antenos. Tuo, kad per plaukus žmogui ateina energija, tikėji ir indėnai.

Plaukai – svarbi žmogaus įvaizdžio dalis, todėl būtina juo deremai prižiūrėti. Be to plaukai atlieka ir tam tikrą apsauginę funkciją – sulaiko tiesioginius saulės spindulius, saugo galvą nuo karščio, šalčio ir kt.

Jie taip pat atspindi esamą žmogaus būklę, kadangi būtent jie greičiausiai reaguoja į visus organizmo ir aplinkos pakitimus. Ypač jie reaguoja į nervinę bei fizinę įtampą, stresą, maisto trūkumą ir nesubalansuotumą.

 

avocadoPlaukams svarbūs:

Vengtini maisto produktai:

 • Kofeinas. Didina emocinę įtampą, silpnina antinksčių veiklą.
 • Cukrus ir valgiai iš stipriai perdirbtų grūdų (pyragas, sausainiai ir kiti kepiniai, desertas). Išplauna iš organizmo plaukų augimui būtinas medžiagas.
 • Daug natrio turinti valgomoji druska.


Rekomenduojami maisto produktai:

 • Kokybiški baltymai. Labai svarbu, kad organizmas jų gautų pakankamai, ypač per pusryčius ir pietus. Tai gali būti liesa mėsa, žvėriena, vištiena, žuvis, kiaušiniai. Jei įmanoma, valgykite ekologiškus produktus.
 • Pienas, jogurtas, sūris.
 • Sėklos, riešutai, nestipriai perdirbti grūdai (rudieji ryžiai, miežiai). Ankštiniai žirniai, lęšiai, sojų pupelės ir jų produktai. Visi jie yra geri, vegetariški baltymų šaltiniai.
 • Produktai, turintys daug geležies: kiaušinio trynys, lapinės daržovės (špinatai), rupiai maltų grūdų duona, kruopos, mėsa, žuvis.
 • Jūros dumbliai. Turi daug plaukams reikalingų medžiagų.
 • Gyvybiškai svarbūs riebalai. Maitina plaukų folikulus, neleidžia išsausėti plaukų odai. Valgykite daugiau riebios žuvies, graikinių riešutų, moliūgų, saulėgrąžų ir linų sėklų bei jų nerafinuotų aliejų su alyvuogių aliejumi.
 • Grūdų (avižų) dribsniai. Turi B grupės vitaminų.


Rekomenduojami maisto papildai:

 • Geros kokybės multivitaminai (mineralai).
 • Cinkas labai reikalingas plaukų ir nagų augimui.
 • B grupės vitaminai. Būtini, kad plaukai būtų sveiki.
 • Amino rūgštis lizinas.
 • Ginkmedis gerina galvos kraujotaką.
 • Biotinas – aktyviai skatina plaukų augimą.
 • Varis – būtinas plaukų stiprumui ir folikulų formavimuisi.
 • Jodas – dalyvauja hormono tiroksino gamyboje. Dėl tiroksino trūkumo plonėja oda, slenka plaukai ir lūžinėja nagai.
 • L-cisteinas – plaukų ir odos baltymų (kolageno ir keratino) pagrindinė sudedamoji amino rūgštis.
 • Magnis ir cinkas – padeda užkirsti kelią plaukų slinkimui ir skatina augimą.


Save gerbianti dama be gero manikiūro ir dailiai nulakuotų nagų jausis, kaip nuoga. Tačiau pirmiausia jie turi būti sveiki. Nagai yra geros sveikatos barometras. Trapūs nagai rodo silicio, o minkšti - kalcio trūkumą. Per daug aukštyn užsirietę nagai gali rodyti, kad trūksta kalio.

 

riesutaiNagams svarbūs:

Vengtini maisto produktai:

 • Prastas maistas, putojantys gaivieji gėrimai, balta duona, pyragai ir pan. Jie visi šalina iš organizmo maistingąsias medžiagas, ypač B grupės vitaminus.
 • Kofeinas.
 • Cukrus.

 

Rekomeduojami maisto produktai:

 • Kiaušiniai, migdolai, raudona mėsa, špinatai. Rekomeduojami, kai organizmui trūksta geležies.
 • Riebi žuvis, neperdirbti riešutai (ypač graikiški) ir sėklos (moliūgų, saulėgrąžų, linų ir sezamų). Turi daug gyvybiškai svarbių riebalų ir cinko. Jų nerafinuotais aliejais apšlakstykite salotas ir virtus valgius. Tai geras maistas nagams.
 • Avokadai ir kviečių gemalai (tinka berti į košę ir desertą). Turi daug vitamino E.
 • Salotos ir visi daug ląstelienos turintys produktai (daržovės, mažai apdoroti grūdai). Geras silicio šaltinis.


Rekomeduojami maisto papildai:

 • B vitaminų kompleksas ir dar papildomai biotino.
 • Sieros papildas MSM.
 • Amino rūgštis L-cistinas  - būtinas nagų augimui ir odos atsinaujinimui.
 • Silicis – stiprina jungiamuosius audinius, tuo pačiu užkertą kelią nagų lūžinėjimui.
 • Geležies trūkumas sukelia nagų deformaciją: raukšlėti, „šaukštelio“ formos nagai.

2006 m. balandis

vivasan.gifVIVASAN kompanijos produkcija - tai gydomosios, profilaktikai skirtos ir dekoratyvinės kosmetikos priemonės ir biologiškai aktyvūs maisto papildai. Tai ypač vertinga produkcija.


Svarbiausi privalumai:

 • sudėtyje nėra hormonų, antibiotikų, sintetinių konservantų;
 • nealergiška;
 • pasižymi ilgalaikiu ir plataus profilio veikimu;
 • neturi pašalinio poveikio;
 • gali vartoti skirtingų amžiaus grupių asmenys;
 • testuota neatliekant bandymų su gyvūnais.


Mūsų parduotuvėje „Vitaminų pasaulis" (PC „Mandarinas", Ateities g. 91, Vilnius) galite įsigyti šių produktų:


 • Kadagių kremas. Gydomasis- profilaktinis kremas su kadagių, kalnapušių, eukaliptų ir kiparisų eteriniais aliejais, tinkantis raumenų ir sąnarių skausmams malšinti ir persišaldymo ligų bei gripo profilaktikai. Saugodamas organizmą nuo infekcijų padengia kūną apsaugine plėvele. Dezinfekuoja kvėpavimo sistemą, stimuliuoja kraujotaką, veikia šildomai ir šalina „šaltų kojų" sindromą.
 • Čiobrelių kremas. Gydomasis- profilaktinis kremas su čiobrelių, citrinų, eukaliptų ir rozmarinų eteriniais aliejais peršalimo sukeltų ligų ir gripo gydymui bei profilaktikai. Efektyviai padeda susirgus angina, bronchitu, sloga ir pan. Mažina kosulį ir skatina skreplių išsiskyrimą atsikosint. Taip pat reguliuoja virškinimą, padeda esant skrandžio ir žarnyno sutrikimams bei lyties ir šlapimo sistemos susirgimams. Teigiamai veikia kepenis. Didina kraujo spaudimą.
 • Kremas venoms. Su raudonųjų vynuogių lapų ir paprastųjų kaštonų ekstraktais, skirtas kojų pabrinkimams ir nuovargiui šalinti. Stiprina venas ir padeda esant venų varikozinių (mazgelinių) išsiplėtimams. Gerina kraujotaką ir šalina kraujo sąstovį venose. Pasižymi gydomuoju ir profilaktiniu veikimu varikozinio venų išsiplėtimo, flebitų ir tromboflebitų atvejais. Šalina kojų spazmus, traukulius, tinimą, skausmus, odos dirglumo ir uždegimo požymius, pabrinkimą, nuovargį ir apsunkimą, padeda nuo poodinių kapiliarų išsiplėtimų, šalina jų „tinklelius".
 • Citrinų eterinis aliejus. Plataus veikimo spektro aliejus. Mažina kraujo spaudimą ir cholesterolio kiekį kraujyje. Vartojamas gydantis nuo artrito ir reumato. Stiprina imunitetą, padeda esant peršalimui ir karščiavimui. Efektyviai padeda gydantis apsinuodijimą maistu, virškinamojo trakto susirgimus, tulžies akmenligę, celiulitą. Gydo problemišką odą, balina pigmentines dėmes. Veikia profilaktiškai esant parodontozei, kariesui ir stomatitui. Malšina galvos skausmą.
 • Pipirmėčių eterinis aliejus. Šis aliejus yra gaivus, turi antiseptinių ir nuskausminamųjų savybių. Jis vartojamas kaip stiprus antiseptikas esant ūmioms respiratorinių virusinių ligų infekcijoms (ŪRVI), gripui, bronchitui, slogai ir kitiems peršalimo susirgimams. Didina imunitetą. Reguliuoja virškinimą, padeda esant skrandžio susirgimams, švelniai varo šlapimą, padeda tirpdyti tulžies pūslės akmenis, šalina pilvo pūtimą ir spazmus jame, ramina menstruacijų sukeliamus ir kitokius raumenų skausmus.
 • Ampulės migliorin intensyviam plaukų gydymui ir stiprinimui. Su sojų ir asiūklių ekstraktais, vitaminu ir provitaminu B5, šilko proteinu, biotinu ir keratinu. Gerina galvos odos kraujotaką, maitina plaukų šaknis, skatina jų regeneraciją ir augimą. Mažina galvos niežėjimą, stabdo plaukų slinkimą.
 • Kapsulės migliorin plaukų ir nagų stiprinimui. Su asiūklių ir sorų ekstraktais. L-cisteinu, L-metioninu, provitaminu B5, sojų ir kviečių gemalų aliejais. Stabdo plaukų slinkimą ir nagų lūžumą, gerina jų struktūrą, praturtina organizmą siliciu, mineralais, vitaminais ir sieros turinčiomis aminorūgštimis. Tinka vartoti esant pažeistai mineralų apykaitai, trūkstant vitaminų (hipovitaminozė), esant osteoporozei, lūžus kaulams, susilpnėjus imunitetui, dantų ėduonies (karieso) profilaktikai, nėštumo metu, esant įtampai.
 • Gėrimas „Immune Guard". Pagrindą sudaro juodauogis šeivamedis, ežiuolė ir acerola. Naudojamas organizmo imunitetui didinti ir peršalimo ligų profilaktikai. Vartojamas esant peršalimui, gripui, bronchitui, plaučių uždegimui, sausam kosuliui, pabrinkimams. Tinka nuo vidurių užkietėjimo, padeda esant reumatui, poliartrito, širdies- ktaujagyslių ligoms, odos ir inkstų susirgimams. Stabdo navikų vystymąsį.
 • Gėrimas „Ferroforte". Pagrindą sudaro daržovių ir žolelių ekstraktai, kuriuose yra biologinio pavidalo geležies. Puikiai tinka, jei nustatytas geležies ir vitaminų trūkumas organizme. Rekomenduojamas esant anemijai, astenijai, nuovargiui, hipovitaminozėms, po susirgimų ir nukraujavimų, nėštumo ir kūdikio maitinimo metu. Tinka vaikams ir paaugliams. Teigiamai veikia širdies darbą, neleidžia susiformuoti kraujo trombams.
 • Gėrimas „Juodauogis Šeivamedis". Pagrindą sudaro juodauogis šeivamedis. Švarina organizmą, didina jo apsaugines galias, mažina antsvorį. Pasižymi šlapimo ir prakaito išsiskyrimą skatinančiomis savybėmis, mažina karščiavimą, skatina atsikosėjimą, veikia raminamai. Tinka vartoti gydantis nuo peršalimo, gripo, bronchito, plaučių uždegimo, reumato, poliartrito, cistito, inkstų ligų bei vidurių užkietėjimo. Šalina iš organizmo šlakus ir skysčių perteklių.
 • „Artišokų" gėrimas. Pagrindą sudaro artišokų, pipirmėčių, pankolių ir geltonųjų gencionų ekstraktai. Patartina vartoti esant kepenų ir virškinamojo trakto susirgimams. Vartojamas esant tulžies uždegimui, mažina dujų kaupimąsi žarnyne. Apsaugo kepenų ląsteles nuo toksinų ir alkoholio pragaištingo veikimo. Šalina šlakus, mažina cholesterolio ir šlapimo rūgšties kiekį. Aktyvina medžiagų apykaitą. Padeda mažinti antsvorį ir celiulitą.
 • Gėrimas „Stimusan". Pagrindą sudaro figmedžių vaisiai, juodslyvės, senos lapai, rabarbarų šaknys, medus ir duonmedžio sėklos. Reguliuoja virškinamojo trakto veiklą. Vartojamas esant virškinamojo trakto susirgimams (disbakteriozė, gastritas, meteorizmas, vidurių užkietėjimas, viduriavimas). Gerina virškinimą ir sužadina apetitą. Padeda sergant inkstų ligomis, anemija, tulžies latakų diskinezija. Švelniai laisvina vidurius ir skatina šlapimo išsiskyrimą.
 • Mėlynių gėrimas Vital". Pagrindą sudaro mėlynės, kviečių gemalai ir tropikų vyšnia acerola. Papildo organizmą vitaminais ir mineralais, stiprina imunitetą. Užkerta kelią anemijai, šalina nuovargį ir kitus negalavimus. Stiprina širdį, neleidžia formuotis kraujo trombozei. Mažina intrakranialinį (kaukolės vidaus) spaudimą, gerina regėjimą. Tinka vartoti esant virškinamojo trakto sutrikimams, padeda esant nepakankamam skrandžio rūgštingumui. Lėtina organizmo senėjimo procesus.
 • Gėrimas „Sojų Izoflavonai". Efektyvus BAMP su sojų izoflavonais, magniu ir kalciu. Padeda įveikti sutrikimus, atsirandančius klimakteriniu laikotarpiu. Pakaitinės hormonų terapijos alternatyva (estrogenai ir progesteronas). Sojų izoflavonai žarnyne suskaldomi, jie moters organizmą veikia kaip natūralus hormonų pakaitalas.
 • Sirupas „Raudona Uoga". Veikia energetiškai. Didina organizmo tonusą ir papildo jį vitaminais. Į sudėtį įeina spanguolės, pasiflorų (marakujų) vaisiai, kviečių gemalų ekstraktas, vynuogių cukrus, vitaminai A, C ir E. Rekomenduojama vartoti, jei nepakanka vitaminų, jaučiamas jėgų trūkumas. Didina organizmo gynybines galias, stiprina širdies veiklą. Apsaugo organizmą nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, lėtina senėjimo procesą. Stiprina kraujagysles ir reguliuoja kraujo spaudimą. Neleidžia plėtotis uždegiminiams procesams. Stiprina centrinę nervų sistemą.
 • „Kadagio Uogų" ekstraktas- sirupas. Imunostimuliatorius. Tonizuojantis sirupas, kurio pagrindą sudaro kalnų kadagio uogų ekstraktas su vynuogių cukrumi. Jame daug kalio, magnio, todėl tinka atsiradus nervų išsekimui, hipovitaminozei, esant dideliam darbo krūviui. Gerina medžiagų apykaitą, padeda šalinti šlakus, valo kraują, mažina antsvorį ir celiulitą. Stiprina kraujagyslių sieneles, mažina cholesterolio kiekį kraujyje. Puikiai tinka persišaldymo ir urogenitalinių ligų gydymui ir profilaktikai. Stiprina nervų sistemą, atkuria jėgas.
 • „Viva-Fit" kava. Mažo kaloringumo energetinis gėrimas- kokteilis su kavos ekstraktu, kviečių gemalais, mineralais ir vitaminais. Padeda įveikti antsvorį, didina tonusą. Šis gėrimas yra klasikinis maisto gaminys, į jo sudėtį įeina fruktozė, pieno baltymai ir optimalus 12-os svarbiausių vitaminų ir mineralų derinys (A, B1, B2, B12, C, D, E, niacinas, biotinas, folio rūgštis, kalcio pantotenatas, kalis, magnio hidroksidas), subalansuotas baltymų, riebalų ir angliavandenių santykis. Mažo kaloringumo - 100 ml gėrimo yra tik 54 kcal.
 • Pasukų ir persikų gėrimas. Mažo kaloringumo energetinis probiotinis gėrimas- kokteilis iš pieno pasukų su persikais, inulinu ir fruktoze. Puiki priemonė antsvoriui mažinti, nes šalina iš organizmo šlakus, toksinus ir skysčių perteklių. Aktyvina virškinimą, tinka vartoti nuo vidurių užkietėjimo. Naudingas diabetikams, nes mažina cholesterolio kiekį ir stabdo gliukozės patekimą į kraują. Inulinas padeda bifidobakterijoms daugintis - taip atkuriama žarnyno mikroflora. Palengvina kepenų ir inkstų darbą. Slopina skrandžio, žarnyno ir odos uždegiminius procesus. Švarina odą. Stiprina imunitetą. Ypač naudingas besilaukiančioms moterims.
 • „Viva-Tonic" apelsinų skonio gėrimas. Izotoninis energetinis ir vitamininis gėrimas- kokteilis. Malšina troškulį ir praturtina organizmą vitaminais ir mineralais. Malonaus apelsinų skonio. Į sudėtį įeina daug mineralų ir 10 vitaminų (B1, B2, B6, B12, C, E, niacinas, biotinas, folio rūgštis, pantoteno rūgštis, natris, kalis, kalcis, magnis, fosforas), būtinų žmogaus organizmui. Gėrimas izotoninis, nes jo osmosinis slėgis yra toks pat, kaip ir kraujo plazmos. Todėl šis gėrimas neturi jokio negatyvaus poveikio vandens ir elektrolitų balansui žmogaus organizme. Šis produkto efektas išgaunamas sumaniu mineralų deriniu.
 • „Fito 40". Neturintis sau lygių preparatas 40-metėms moterims su sojų izoflavonais ir linų sėmenų aliejumi. Kalcio, magnio, vitaminų C ir E versmė. Vartojamas pasitinkant klimaksą, jo metu bei menopauzės laikotarpiu. Malšina galvos skausmus, stabdo karščio pylimą, šalina nemigą, didina seksualinę trauką, mažina cholesterolio kiekį kraujyje, neleidžia kauptis antsvoriui, užkerta kelią osteoporozei ir krūtų navikams.
 • „Žvalumas" (vitaminų A-Z kompleksas). Vitaminų ir mineralų kompleksas (27 vitaminai ir mineralai), kuris aktyviai veikia kaip antioksidantas. Aktyvina imunitetą, apsaugo nuo onkologinių susirgimų, teigiamai veikia nervų sistemą, regėjimo organus, skatina kraujo gaminimą, šalina negatyvius spindulinio gydymo ir chemoterapijos padarinius. Apsaugo nuo ankstyvo senėjimo.
 • „Floramaksas". Efektyvus preparatas su laktobakterijomis. Tinka disbakteriozės atveju, padeda atkurti žarnyno mikroflorą. Į sudėtį įeina vitaminai B1, B2, B6 ir 3 rūšių laktobakterijos. Jos atkuria normalią žarnyno mikroflorą, užkerta kelią patogeniniams mikrobams (dizenterijos, vidurių šiltinės, salmoneliozės, patogeninių žarnyno lazdelių, streptokokų, stafilokokų, Helicobacter pylori ir kt.) daugintis, gerina geležies, kalcio ir kt mineralų bei maisto medžiagų įsisavinimą, didina hemoglobino kiekį.
 • „Toniksinas" tabletėmis ir flakonais. Tonizuojantis preparatas. Rekomenduojamas nuolatinio nuovargio ir didelio protinio, psichinio bei fizinio krūvio atvejais. Aktyvina centrinę nervų sistemą, normalizuoja endokrininę sistemą, medžiagų apykaitos procesus ir virškinimą, stiprina imunitetą ir didina kraujagyslių tonusą, gerina širdies darbą. Atkuria gyvybinių jėgų ir energijos balansą, gerina vyrų poteciją. Sudėtis: kofermentas Q10, eleuterokokų, ženšenių, šlamagraižės leuzėjos ir rausvosios žarotūnės šaknys (tabletės), katuabos (aukštojo kokainmedžio) ekstraktas, arginino aspartatas ir akacijų medus (flakonai). Preparatas skirtas tik suaugusiems!!!

juroskopustai_1.jpgJūros kopūstai (laminarija)- rudieji jūros dumbliai, išaugantys net iki 13 metrų ilgio. Jie nušienaujami 5-6 metrų gylyje specialiu prietaisu, o tada džiovinami saulėje, marinuojami, sūdomi arba tiesiog valgomi švieži. Jūros dumbliai (japonų dar vadinami „jūros daržovėmis") yra įprastas maistas Kinijoje, Korėjoje, Japonijoje, ten netgi yra specialios fermos, kuriose jie auginami. Iš jūros dumblių gaminamos salotos, garnyrai, saldainiai, jų dedama į sultis, tešlą, arbatą, košę. Jūros kopūstai puikiai gali pakeisti druską, todėl jų miltelių galima dėti į bet kokį maistą.


Paskutiniu metu jūros kopūstai darosi vis populiaresni dėl savo maistinių ir gydomųjų savybių.


Juose gausu:

 • pektinų (užpildo sienelės karkasą ir padeda ląstelėms susiklijuoti);
 • baltymų;
 • angliavandenių;
 • makro- ir mikroelementų: chloro, kalio, natrio, magnio, sieros, silicio, fosforo, kalcio, jodo, geležies, bromo, boro, boro, stroncio, mangano, vanadžio, cinko, aliuminio, arseno, rubidžio, kobalto, titano, nikelio, molibdeno, kadmio, radžio;
 • vitaminų: A, B grupės, C, D, E, K, PP;
 • algino rūgščių - gamtinių polisacharidų, kurių neturi antžeminiai augalai. Šie polisacharidai pasižymi stipriu sunkiųjų metalų sorbcijos efektu, todėl iš organizmo pašalina sunkiuosius metalus, tokius kaip toksinai, radionuklidai (cezis, stroncis);
 • fosfolipidų ir bromfenolų, kurie pasižymi antioksidaciniu aktyvumu (suriša laisvuosius radikalus, stiprina ląsteles, palaiko jų gyvybingumą);
 • poliprisotintų riebiųjų rūgščių Omega-3 tipo- gamtinių chlorofilo darinių, kurie pasižymi imunokoreguojančiu veikimu, esant įvairiems imunitetiniams organizmo disbalansams.

juroskopustai_2.jpgKadangi nuolat jaučiamas jodo stygius, tai jūros dumblių vartojimas itin reikšmingas, nes juose jodo yra keletą tūkstančių kartų daugiau nei augaluose, kurie auga ant žemės. Jūros kopūstuose iki 95% jodo yra organinių junginių pavidalu, iš jų 10% junginyje su baltymais. Tai svarbu, nes vartojant neorganinį jodą (pvz. joduota druska), jeigu yra perdozuojama, tai galimos įvairios nepageidaujamos reakcijos (pvz. alerginė sloga, išbėrimai), o organinio jodo vartojimas nesukelia jokių pašalinių reakcijų, net jeigu vartojami dideli kiekiai.

Jodas svarbiausias yra skydliaukės veiklai, nes dalyvauja hormonų sintezėje ir yra jų sudedamoji dalis. Jodo stoka ar perteklius neigiamai veikia skydliaukę, kuri gamina hormonus, palaikančius normalią organizmo medžiagų apykaitą. Nuo skydliaukės veiklos priklauso ir žmogaus išvaizda, temperamentas, intelektas. Skydliaukės hormonų gamybai reikalingas jodas, todėl jo būtinai turime gauti pakankamai. Suaugusiems žmonėms per parą reikia 150 mikrogamų jodo. Nėščiosioms - 180 mikrogramų, savo pienu maitinančioms - 200 mikrogramų.

Pagrindiniai jodo trūkumo organizme požymiai:

 • susilpnėję protiniai gabumai;
 • energijos stoka;
 • atsiradęs antsvoris;
 • skydliaukės hipofunkcija (nepakankamumas);
 • padidėjusi skydliaukė;
 • sulėtėjusi medžiagų apykaita;
 • šiurkšti oda ir plaukai, lūžinėjantys plaukai;
 • gali atsirasti struma (endeminis gūžys).

juroskopustai_3.jpgJūros kopūstų patariama valgyti vaikams ir nėščiosioms, kad nesukeltų psichinio ir fizinio vaiko ar vaisiaus vystymosi sutrikimų, taip gyvenantiems užterštuose pramoniniuose rajonuose, bei sergantiems šiomis ligomis:

 • ateroskleroze;
 • hipertenzija,
 • išemine širdies liga;
 • anemija (mažakraujyste);
 • skydliaukės ligomis.

Jūros kopūstai mažina kraujyje cholesterolio kiekį, reguliuoja virškinimą, mažina trombų susidarymo tikimybę, stiprina organizmo imuninę sistemą ir todėl saugo nuo įvairių ligų. Dumbliai malšina ir alkio pojūtį, o jų sudėtyje esantis jodas suaktyvina medžiagų apykaitos procesus, neleisdamas tukti. Taigi, jūros dumblius galima vartoti kaip pagalbinę priemonę metant svorį ir norint sulieknėti.


Įdomu, tai kad jūros kopūstai netgi naudojami kosmetikos gamyboje, dėl juose esančių vitaminų ir mineralų. Dumbliai stangrina odą, mažina riebalų išsiskyrimą, naikina pigmentines dėmes.


Parengė:
Visuomenės sveikatos bakalaurė
Reda Nagytė

schar.gifNAUJIENA LIETUVOJE!

GAMINTOJAS: DR.SCHAR  GMBH, ITALIJA

 

Specialios paskirties maisto produktai be gliuteno yra pažymėti specialiu ženklu. Žemiau pateiktas ne tik jo vaizdas, bet ir paaiškinti kiti ženklai, kuriuos galima surasti ant atskirų produktų.


Ženklinimo apibrėžimai:
• Be gliuteno
(angl. Naturally gluten-free):
glutenfrei.gif

Be laktozės
(angl. Lactose-free):
milchfrei.gif
Be kviečių
(angl. Wheat-free):
weizenfrei.gif

Be sojos
(angl. No additional soja):
sojafrei.gif
Be kiaušinių
(angl. No additional eggs):
eifrei.gif
Iš natūralaus (ekologinio ūkio)
(angl. From organic farming):
biosiegel.gif

Adresas Vilnius Direktorius Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
Telefonas 8 618 77483
Projektų vadovė Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
Darbo laikas I-V: 10-17 h Vedėja Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai
El.paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte tai

El.paštas Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo Spam'o, jums reikia įjungti Javaskriptą, kad matytumėte taivs_lakisius1.jpgBotaninis augalo pavadinimas: Triskiautis lakišius – Bidens tripartita L. Mokslinis lakišiaus genties- Bidens- vardas sudarytas iš dviejų lotyniškų žodžių: bis- dukart ir dens - dantis, nes šių augalų vaisiai paprastai su du dantelius primenančiais dygliukais.

Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke).

Liaudiški pavadinimai: dažnai irgi susiję su vaisių kibumu, dygumu: arkliažolė, arkliažolis dvidantis, kibelė, lekešis, lakišas, lakišis, šuniukai, tirškė, ubago utėlės, ubagžolės, vilkas. Ubagžolėmis ir ubago utėlėmis šie augalai pavadinti tikriausiai dėl to, kad iš sodybos į sodybą vaikščiojusių vargetų drabužiai būdavo nukibę lakišių vaisiais.

07bir01.jpg Maistinės skaidulos (kitaip vadinamos ląsteliena)- tai augalinio maisto dalis. Jos dažniausiai yra neskaidomos virškinimo fermentų, todėl praeina pro virškinamąjį traktą nepakitusios. Bet yra tokių skaidulų, kurios skaidomos žarnyne, ten gyvenančių bakterijų fermentų (todėl ir vadinamos nevirškinamais oligosacharidais arba prebiotikais). Skaidulos yra labai naudingos žmogaus organizmui, tačiau atliktų tyrimų duomenys rodo, kad žmonės visgi nepakankamai jų vartoja. Per parą jų reikėtų gauti apie 25-30 g.

Skaiduloms priklauso celiuliozė, hemiceliuliozė, ligninas, pektinai ir kiti. Jos yra skirstomos į vandenyje tirpias ir netirpias:

 • tirpios maistinės skaidulos: pektinai, guaro guma, inulinas;
 • netirpios maistinės skaidulos: celiuliozė, hemiceliuliozė, ligninas, protopektinai.

 

Skaidulinių medžiagų reikšmė:

 • mažina „blogojo" cholesterolio koncentraciją kraujyje, bet nekeičia „gerojo" cholesterolio koncentracijos;
 • slopina cholesterolio gamybą, mažina riebalų rezorbciją;
 • suriša tulžies rūgštis, todėl jos geriau pašalinamos;
 • skatina žarnyno motoriką, todėl saugo nuo vidurių užkietėjimo, hemorojaus, divertikuliozės, vėžinių pakitimų;
 • pagreitina maisto judėjimą žarnynu;
 • veikia maisto medžiagų absorbciją;
 • padeda sumažina cukraus kiekį kraujyje;
 • padeda iš organizmo pašalinti sunkiuosius metalus;
 • palengvina virškinimą;
 • sutrumpina kancerogenų poveikio žarnyno sienelėms laiką.

 

Skaidulinių maistinių medžiagų daugiausia yra grūdiniuose produktuose, daržovėse ir vaisiuose (100g produkto):

 • kviečių sėlenos 44,90g;
 • sėmenys 24.40g;
 • džiovintos figos 18.50g;
 • sojos 15.30g;
 • pupelės 15.00g;
 • kviečių gemalai 14.00g;
 • džiovinti abrikosai 14.00g;
 • migdolai 12.90 g;
 • džiovinti obuoliai 10.30g;
 • kviečiai 9.90g.

07bir02.jpgMaistas, kuris turi maistinių skaidulų, turi mažiau ir kalorijų, todėl tinka nutukimo profilaktikai ir gydymui.

Labai naudingos yra sėlenos, kuriose ypač daug maistinių skaidulų. Sėlenos gerai išbrinksta skrandyje ir sukelia sotumo jausmą, todėl puikiai tinka tiems, kurie nori atsikratyti antsvorio, sureguliuoti kūno svorį. Taip pat sėlenos:

 • suaktyvina žarnyno veiklą;
 • mažina puvimo procesus;
 • sujungia ir pašalina iš organizmo sunkiuosius metalus;
 • palaiko gerųju bakterijų gyvybingumą;
 • mažina cholesterolio koncentraciją kraujyje.


Vartojant sėlenas sureguliuojama medžiagų apykaita. Žmogus jaučiasi daug geriau, jo nevargina nemalonūs pojūčiai (pilvo pūtimas, vidurių užkietėjimas, skausmas). Sėlenose gausu ir įvairių vitaminų (ypač B gr) bei mineralinių medžiagų. Jas labai patogu vartoti, nes jas galima dėti į košes, sriubas, garnyrus, valgyti su jogurtu, pienu sultimis ar įmaišyti į įvairius kepinius.


Per mažai suvartojant maistinių skaidulų, atsiranda įvairių sutrikimų, vystosi ligos. Jų trūkumas gali sukelti:

 • obstipacijas;
 • karcinomas;
 • polipus;
 • hemorojų;
 • divertikuliozę;
 • aterosklerozę;
 • išeminę širdies ligą;
 • arterinę hipertenziją;
 • cukrinį diabetą.


Valgant daug skaidulų mažėja gimdos gleivinės (endometriumo) vėžio atvejų.


Prebiotikai. Tai yra skaidulinės medžiagos, kurios yra nevirškinamos, tačiau skaidomos gerųjų žarnyno bakterijų. Jie yra bakterijų (bifidobakterijų ir laktobacilų)maistas, dėl to skatina jų augimą. Prebiotikų vartojimas turi itin svarbią reikšmę, nes atstatoma normali mikroflora. Šios maistinės skaidulos suriša tulžies rūgštis, sumažina angliavandenių rezorbciją, todėl sumažina riebalų ir gliukozės kiekį kraujyje. Jų yra sėlenose, kruopų košėje, rupaus malimo duonoje, daržovėse (artišokai, svogūnai, porai, šparagai). Pagrindinis prebiotikas yra inulinas, kuo šviežesnės daržovės, tuo jo daugiau. Inulinas išbrinksta, sukeldamas sotumo jausmą skrandyje.


Kadangi žmonės šiais laikais nepakankamai vartoja būtinųjų maistinių skaidulų, todėl reikėtų vartoti maisto papildus, kurių sudėtinė dalis yra maistinės skaidulos.

 

Parengė:

Visuomenės sveikatos bakalaurė

Reda Nagytė

 

2007 m. birželis

<< Pradinis < Ankstesnis 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Kitas > Paskutinis >>
2 iš 50