8metai.png
baneris_kaire.jpg
baneris_desine.jpg
Ketvirtadienis, 2014 Liepos 31
Lakišius Spausdinti E-mail
2009 05 31

vs_lakisius1.jpgBotaninis augalo pavadinimas: Triskiautis lakišius – Bidens tripartita L. Mokslinis lakišiaus genties- Bidens- vardas sudarytas iš dviejų lotyniškų žodžių: bis- dukart ir dens - dantis, nes šių augalų vaisiai paprastai su du dantelius primenančiais dygliukais.

Šeima: Astriniai (Graižažiedžiai) – Asteraceae Dumort. (Compositae Giseke).

Liaudiški pavadinimai: dažnai irgi susiję su vaisių kibumu, dygumu: arkliažolė, arkliažolis dvidantis, kibelė, lekešis, lakišas, lakišis, šuniukai, tirškė, ubago utėlės, ubagžolės, vilkas. Ubagžolėmis ir ubago utėlėmis šie augalai pavadinti tikriausiai dėl to, kad iš sodybos į sodybą vaikščiojusių vargetų drabužiai būdavo nukibę lakišių vaisiais.

Aprašymas. Lakišius – vienmetis 30-100 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas rausvas arba žalias, status, sultingas, šakotas. Lapai priešiniai, trumpakočiai, suaugę pagrindais, tamsiai žali, triskiaučiai, pjūkliškais kraštais. Žiedai sukrauti stiebų ir šakelių viršūnėse į pavienius (kartais po 2-3) graižus. Kiekvienas graižas apgaubtas skraiste, kurios lapeliai ilgesni už graižą. Žiedeliai – geltoni, vamzdiški. Žydi birželio-spalio mėn. Vaisius – kibus su 2 akuotais lukštavaisiais. Prinokusios sėklytės kimba prie drabužių ir gyvulių kailio - taip augalas plinta. Triskiaučiai lakišiai yra šviesomėgiai, ūksmės nepakenčiantys augalai.

Paplitimas. Auga upių ir ežerų pakrantėse, laikinai išdžiūstančiose vietose (lankose, pelkėse). Tai labai dažna dirvų piktžolė, paplitusi visoje Lietuvoje. Vaistinei žaliavai galima specialiai auginti. Mėgsta purią, humusingą, drėgną dirvą, saulėtas vietas.

Vaistinė žaliava. Lakišiaus žolė (Bidens tripartitae herba) renkama prieš pat augalo žydėjimą (kai išryškėja pumpurų fazės graižai) – birželio-rugpjūčio mėn. Žydintis lakišius žaliavai netinka. Skinamos 15 cm ilgio stiebų viršūnės su dar neprasiskleidusiais žiedynais. Vėliau bus galima pjauti atolą. Džiovinama gerai vėdinamose patalpose, paskleidus plonu sluoksniu, dažnai vartant ar džiovykloje 40-45 °C temperatūroje. Džiovinimas baigtas, kai lenkiami stiebai lūžta. Gerai išdžiovintos žaliavos lapai yra žali ar rusvi, stiebai žalsvi ar žalsvai violetiniai, savotiško kvapo, sutraukiančio kartoko skonio. Neatidžiai renkant galima priskinti pelkinio lakišiaus (Bidens cernuus L.) priemaišos. Tačiau jį nesunku atskirti – jo lapai bekočiai, neskiautėti, graižai palinkę žemyn. Šie augalai įsikuria kiek šlapesnėse buveinėse negu triskiaučiai lakišiai. Per kelis paskutinius dešimtmečius Nemuno ir kai kurių kitų upių pakrantėse paplito svetimžemiai, iš Šiaurės Amerikos kilę ilgakočiai lakišiai. Išdžiovinta žolė tinka vartoti dvejus metus.

Veikliosios medžiagos. Žolėje yra 6 % rauginių medžiagų (polifenoliai), flavonoidų, karotinoidų, vitamino C, eterinio aliejaus, gleivių, mikroelementų.

Preparatai. Užpilai. nuovirai (gydomosioms vonioms). Dažnai įeina į vaistažolių mišinių odos ligoms gydyti sudėtį.

vs_lakisius2.jpgPoveikis. Lakišiaus preparatai skatina prakaitavimą, medžiagų apykaitą, diurezę, veikia priešuždegimiškai, antiseptiškai, virškinimą gerinančiai, priešalergiškai, stabdo kraujavimą, skatina širdies veiklą, padeda, kai sergama artritu, rachitu, kepenų, kasos ligomis. Lakišiaus dedama į įvairias vaistažolių arbatas.

Vartojimas. Liaudies medicina lakišiumi gydo alergiją (diatezes, neurodermitus ir kt.), odos ligas (pūlinius, votis). Užpilu prausiamas inkštiruotas ir spuoguotas veidas. Iš nuoviro daromos vonios vaikams nuo odos išbėrimo, galvos seborėjos, kai ima skirtis itin daug riebalų. skrofuliozės.

Šiuolaikinėje medicinoje triskiaučiai lakišiai, kaip vaistinė žaliava, naudojami gana ribotai, bet seniau labai vertinti dėl to, kad preparatai veiksmingai stabdo kraujavimą. Juos dažniausiai vartodavo nuo kraujavimo iš gimdos, šlapimo sistemos organų sutrikimų, kai šlapime atsiranda kraujo, inkstų ir šlapimo pūslės ligų, alergijos. Dabar triskiaučių lakišių preparatais paprastai gydomas įvairios kilmės kraujavimas(taip pat sukeliamas skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opų), trūkinėjančios kraujagyslės.

Literatūroje teigiama, kad triskiaučių lakišių antpilas arba nuoviras mažina plaukų slinkimą, apsaugo nuo plikimo ir netgi padeda plaukams ataugti.

Šviežia paprastųjų lakišių žole su kandikais audiniai dažomi labai patvaria geltona spalva. Džiovinti paprastųjų lakišių graižai kartais naudojami smilkalams, nes degdami skleidžia malonų kvapą, primenantį šviežius sakus arba kedrų medieną. Teigiama, kad tokie smilkalai atbaido įvairius vabzdžius.

Kontraindikacijos. Nevartoti nėštumo metu.

Panaudojimas. Kosmetikoje.

Užpilo ruošimas ir vartojimas: Medicinoje dažniausiai ruošiami užpilai, kuriais plaunama oda arba vartojama į vidų: 3 valgomieji šaukštai džiovintos ir susmulkintos lakišiaus žolės užpilami stikline verdančio vandens. Palaikoma 30 min ir nukošiama. Rekomenduojama gerti po pusę stiklinės 2 kartus per dieną valgio metu.

Mišinys furunkuliozės gydymui: 
1 d. lakišių žolės
1 d. bruknių lapų
1 valg. šaukštas mišinio užpilamas stikline verdančio vandens, palaikoma 1 val., kad prisitrauktų, nukošiama. Geriama po ¼ stiklinės 4 kartus per dieną 30 min prieš valgį.

Lakišiaus vonios:

Viena iš efektyviausių alergijos gydymo priemonių. Rekomenduojamos 37-38°C temp. vonios. 4 valgomus šaukštus susmulkintos žolės užpilti 1 litru verdančio vandens. 15 min. palaukti ir supilti į vonią. Vonios daromos kasdien arba kas antrą dieną. Jų trukmė-20 min. Gydymo kursas-10 procedūrų.

vs_lakisius3.jpgKaip prižiūrėti daug rūpesčių  keliančią sausą vaiko odelę lakišiaus pagalba

Maudynės - kuo retesnės

Vanduo džiovina odą, todėl vaikelio, kurio oda sausa, nereikėtų dažnai maudyti. Užtenka dviejų kartų per savaitę. Tokiai jautriai odelei prausti geriau tinka virintas vanduo. Nupilamos susidariusios nuosėdos, jei reikia, vanduo dar pašildomas. Kasdienių maudynių šalininkus galime nuraminti - mažas vaikutis per daug neišsipurvina, nesuprakaituoja. Todėl, nors ir rečiau prausiama, oda puikiai kvėpuoja ir atlieka kitas savo funkcijas: apsauginę, rezorbcinę, medžiagų apykaitos, imunologinę.

Prisiminkime savo močiučių ar prosenelių pasakojimus. Argi kaime kūdikį maudydavo kiekvieną dieną? Tikrai ne. Odelė pasidengia natūraliu riebaliniu sluoksneliu, o mes su muilu jį nuplauname.

Apgaulingas lakišius

Į kūdikio vonelę pilamas kalio permanganatas, ramunėlių nuoviras taip pat labai sausina odą. Lakišius, žinomas kaip puiki alergiją mažinanti žolė, irgi pasižymi sausinančiomis savybėmis. Todėl vaikutį išmaudžius vandenyje su lakišiaus nuoviru jo odelė gali dar labiau nusausėti, pasidengti pleiskanomis.

Norint išvengti viso kūnelio nusausėjimo, galima ant šlapiuojančių bėrimo vietų dėti lakišiaus pavilgų arba maudymui paruošti įvairių žolių nuoviro, pvz., lakišiaus ir jaunų dilgėlių lapų, lakišiaus ir beržų lapų, pumpurų ar juodųjų serbentų lapų, šakelių. Esant tokiam mišiniui lakišius gydys alergiją, o kitos žolės neleis sausinti odelės. Po tokių vonelių vaiko oda turėtų būti švelni, minkšta bent porą dienų.

 

Medžiagą iš įvairių šaltinių surinko ir apibendrino Diana Naruševičienė